Siyatik nasıl anlaşılır? Siyatik nedenleri ve tedavi süreci

Siyatik nasıl anlaşılır? Siyatik nedenleri ve tedavi süreci

Siyatik dördüncü bel omurgasının arasından çıkıp, topuğa kadar uzanan ve sinirde görülen bir ağrılı hastalıktır. Siyatik hastalığının ağrısı değişkendir. 2 şekilde ağrı sistemi bulunmaktadır bu hastalıkta. Sürekli olarak hafif ağrılar veya arada bir şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar topuktan kalçaya kadar uzanmaktadır.

Siyatik hastalığı ciddi anlamda büyük problemler yaratmaktadır. Bu hastalık yüzünden yürümekte bile güçlük çekmeniz mümkündür. Siyatik hastalığı genellikle, bel fıtığı hastalığı ile karıştırılmaktadır. Siyatiğin belirtileri, bel fıtığına göre farklılık göstermektedir. İlk olarak hastayı sırt üstü yatırmalı ve bacağını gerginleştirerek yavaş yavaş yukarı doğru kaldırınız.


Ayağı yukarı doğru kaldırırken ciddi bir ağrı hissederseniz bu siyatik hastalığıdır. Bacak ne kadar yukarı kaldırılırsa, ağrı o derece şiddetli olur.

Siyatik sebepleri: Siyatalji nedenleri nelerdir?

Omurga kireçlenmesi, omurga tümörü, omurga tüberkülozu, disk fıtıkları, omurganın alt kısımlarında meydana gelen kırık, çıkık ve zedelenmeler, leğen kemiklerinde veya bu bölgeye yakın organlarda hasarlanmalar, gut, şeker hastalığı, bazı sinir tahriş edici ilaçların siyatik siniri çevresine enfekte edilmesi gibi sebepleri bulunmaktadır.

Siyatik tedavisi

Uygulanacak tedavi şekli, siyatik sinirini etkileyen asıl faktörün ortaya çıkarılmasından sonra tespit edilir. Tedavinin ilk dönemlerinde ağrı kesici ilâçlar ve yatak istirahati verilir. Daha sonra sıcak banyolar, kaplıca kürleri, masaj ve fizik tedavi usulleri tatbik edilebilir.

Bu içerik sıyatik, siyatik nasıl anlaşılır, ibrahim saraçoğlu siyatik tedavisi, siyatik nedenleri, siyatik nasil teshis edilir, sıyatık belırtılerı, siyat konularını barındırır.
Etiketler:
Yayımlanma tarihi 10 Ağu 2011 Okunma: 6.983
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.